Nånting som jag alltid tycker är kul, men inte får tillfälle, eller kan göra allt för ofta är att trada öl med andra hembryggare. Visst, jag har en bryggarkollega (Anton) rätt nära mig och vi byter ju öl så fort vi gjort något nytt.. Vi kan ju varandras drycker och “hus-smak” rätt bra tror jag… Så det är ju extra kul att få smaka på någon annans alster. Därför har jag nu genom min vän och bryggarkompanion Anton fått en kasse öl från Mannes Brygg… Aldrig träffat eller pratat med honom tidigare, men läser gärna hans blogg. Ska försöka skriva nånting om ölen när jag väl har smakat dem. Hoppas ölen han fick av mig går ner.
söndagen den 17:e juni 2012
Lite trading av hembryggt öl…
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Det ska bli hemskt kul att få testa dina öl också. Alla mina öl "går" att dricka på en gång förutom Criminally Insane Cascade, den behöver nog vila i några veckor till. Ha inga stora förväntningar på Scheisse Weisse om du inte gillar nerspritad banan. ;)
SvaraRaderaJag vill också byta och smaka!!!!
SvaraRaderaSjälvklart.. Det vore riktigt skoj.. Om du befinner dig i närheten av sthlm el södertälje?
RaderaBor i södra Sthlm så det borde gå att ordna
RaderaDet måste vi styra upp.. Har semester till slutet av augusti..
RaderaKanske en Hembryggsträff rent av, jag kan stå med grill och en del hembryggt, om de som vill komma även tar med sig sina alster så har vi en "showdown"
RaderaInstant win med medic på etiketten!
SvaraRaderaOne down....... http://untappd.com/user/mauno/checkin/9286782
SvaraRaderaoj... fyra av fem är inte illa.. trots att ölen är lite på sista versen nu.. :)
SvaraRadera